Forma wizualna ludzkiego języka

Typografia to rzemiosło, które nadaje ludzkiemu językowi trwałą wizualną formę, a co za tym idzie, niezależną egzystencję. (…) Jako rzemiosło typografia zajmuje miejsce na długiej wspólnej granicy między pisarstwem i edytorstwem z jednej strony a projektowaniem graficznym z drugiej

Robert Bringhurst, Elementarz stylu w typografii

Typografia a pismo

Typografia wiąże się z pojęciem pisma. Jest ono zespołem znaków przyjętych przez określoną grupę ludzi umożliwiający widzialne i (lub) trwałe przedstawienie myśli i mający to samo znaczenie dla wszystkich jej członków. W ujęciu drukarskim mówi się o piśmie utrwalonym na nośniku, który zależny jest od stosowanej techniki – tradycyjne czcionki lub współczesne fonty w dużej mierze związane z projektowaniem komputerowym.

Krój a font

Pojawia się także kwestia różnicy pomiędzy krojem a fontem. Krój jest projektem kształtów i proporcji wszystkich znaków danego pisma natomiast font służy do jego odtworzenia danego kroju1. Obecnie określenie „font” najczęściej odnosi się do wykorzystania komputera przy projektowaniu, ale wcale nie musiał być cyfrowy. „Fontem” określano również klisze zawierające znaki (krój).

Czym jest typografia?

Typografia to bardzo wyspecjalizowana dziedzina, która posługuje się własnym językiem. Jest także pracą rzemieślniczą hermetycznego środowiska. Dla osób z nim niezwiązanych, niezainteresowanych tą dziedziną jest wręcz niezauważalna. Mimo to, posiada wiele aspektów społecznych, ekonomicznych, ideologicznych, kulturowych i historycznych. Jest niezbędna do funkcjonalnego i estetycznego opracowania myśli w formie pisanej.

Typografia jest niezależna od narzędzi. Zasady ją określające są niemal niezmienne od początku jej istnienia. W zależności od epoki zmieniała się grubość kreski, oś nachylenia litery, zwieńczenia, szeryfy, ale zawsze najważniejsza była czytelność. Typografia, także w jej polskim zagadnieniu, ma znaczenie przede wszystkim na dwóch płaszczyznach: wizualnej i historycznej2.

O typografii w Polsce

Typografia jest jedną z wielu dziedzin, w której wielu Polaków zaznaczyło swoją obecność. Wiele projektów jest imponujących, pięknych i wciąż aktualnych. Znaczna cz oczekuje na digitalizację i adaptację do stosowania w nowych warunkach. Wiele z nich jest kultowych i ponadczasowych. Typografia jest elementem liternictwa i nieodzownie łączy się z kaligrafią. W dużej mierze jest zależna od języka, z którym jest w danym momencie związana. Posiada bogaty zbiór zasad i rozbudowaną terminologię. Nadrzędnym celem typografii jest porządkowanie myśli w formie pisanej. Więcej informacji we wpisie Zagadnienia w polskiej typografii.

Wybrane źródła

  1. Felici James, Kompletny przewodnik po typografii. Zasady doskonałego składania tekstu., Czysty Warsztat, 2010, s. 31
  2. Brighurst Robet, Elementarz stylu w typografii., D2D, Kraków 2013, s. 9